Recyklingowy metkowiec – krok po kroku

Lubię dawać starym rzeczom nowe życie. Tym razem od „śmierci” w koszu uratowane zostały cztery tekturowe metki z dziecięcych ubranek. Posłużyły mi za bazę bardzo prostego albumiku. Proces tworzenia został obfotografowany, żeby i Was zachęcić do takich eksperymentów. Nie potrzebujecie żadnych specjalistycznych narzędzi – zwykłe nożyczki i trochę papierowych ścinków wystarczy :)

Tak prezentuje się gotowy maluszek.

A teraz po kolei :)
Będziecie potrzebować:

 • bazy pod albumik – u mnie cztery metki, ale mogą to tez być zwykłe tekturki;
 • małych zdjęć;
 • papierów skrapowych – u mnie wszelakie krateczki i kropeczki wyszczególnione na dole posta; kolory papierów inspirowane są zdjęciami;
 • jakiś dodatków – u mnie taśma dekoracyjna i garść guzików oraz arkusz etykietek z Galerii Rae, z którego wycięłam tytuł na okładkę albumiku;
 • podstawowe narzędzia – nożyczki, czarny pisak oraz kolorowe tusze kreslarskie

1.Docinamy sobie bazy do poszczególnych stron albumiku. U mnie trzy strony będą w całości oklejone zdjęciem więc docięłam jeszcze 5 stron z papieru skrapowego.

2. Poszczególne strony chlapiemy tuszami, dla urozmaicenia. Możecie chlapanie przećwiczyć najpierw na jakimś zbędnym papierze. Pozostawiamy do wyschnięcia.

3. Na wyschniętej stronie kładziemy sobie zdjęcie. Teraz wiemy, w których miejscach budować kompozycję. Przy pomocy stempelka z numerkami „gospodarujemy sobie” część pustej przestrzeni.

4. Teraz pora na zdjęcie. Jego brzeg postarzam przy pomocy distresera. Jeżeli nie macie go w swoim warsztacie skrapowym, możecie ten sam efekt uzyskać przy pomocy krawędzi nożyczek. Musicie jednak uważać, żeby nie wciąć się za bardzo w zdjęcie. Permanentnym markerem (na przykład takim do pisania po płytach CD) ryzuję odręcznie ramkę dookoła zdjęcia.

5. Baza i zdjęcie gotowe więc możemy zająć się kompozycją. Kilka ścinków papierów, odręcznie wyciętych nożyczkami układam warstwowo pod zdjęciem i po uzyskaniu zadowalającego efektu – sklejam je ze sobą.

6. Wystające spod zdjęcia fragmenty obrysowuję pisakiem.

7. Naklejam zdjęcie na kompozycję ścinkową. Teraz, przy pomocy skrawków taśmy dekoracyjnej ozdabiam krawędzie mojej bazy.

8. Teraz całość jest gotowa do przyklejenia do mojej metki. Po przyklejeniu szlifuję brzegi skrawkiem papieru ściernego, żeby wszystko ładnie przylegało i obrysowuję czarnym pisakiem. Na koniec przyklejam jeszcze guzik i kawałek wstążki.

9. Tak samo postępujemy z wszystkimi stronami. Malutki albumik gotowy. Teraz może trafić do torebki i ratować w chwilach zwątpienia :)

W swojej pracy użyłam:


Ten wpis został opublikowany w kategorii albumy, I kropka, inspiracje, kursy, Moriony, W kratkę. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Recyklingowy metkowiec – krok po kroku

 1. Musta pisze:

  Rewelacja :) Cenię sobie każdą scrapową wskazówkę, bo dopiero raczkuję w tej dziedzinie. Dziękuję więc za tutorial, pewnie wkrótce się przyda ;)

 2. Lakuna pisze:

  dzięki za podzielenie się procesem twórczym. u mnie z albumami baaaardzo na bakier, więc może kiedyś skorzystam z cennych wskazówek.